Whatsapp İletişim Hattı
+90 532 432 59 08
Önyüklemeyi Atla

Onaylı, Sertifikalı Firma

ISO sertifika onaylı firmayız.

Kalite, Özveri, Güven

Deneyimle 1985'ten günümüze

Kütdiken

17Mar
Türkiye'de üretilen en eski limon çeşididir. Kalın kabukludur. Şeker miktarı %8,81, asit miktar %7,16'dır. Meyve suyu miktarı çok yüksek değildir.
Türkiye'de üretilen en eski limon çeşididir. Kalın kabukludur. Şeker miktarı %8,81, asit miktar %7,16'dır. Meyve suyu miktarı çok yüksek değildir. On veya fazla sayıda çekirdeklidir. Yüksek verimlidir ve düzenli meyve verir. Orta mevsim çeşididir. Depolamaya uygun olduğu için kasım ayından şubat ayına kadar hasat edilebilir. Uygun koşullarda hasat edilen, paketlenen ve depolanan bu tür 9 aya kadar depolanabilir. Bu özellik kütdiken limona olan talebi artırmaktadır. Türkiye'de üretimi ve depolanması en çok yapılan, depolanmaya en elverişli ve çok üstün meyve kalitesine sahip bir çeşittir. Üstün kalitesi ve depolanabilir olması ihracata elverişliliğini de artırmaktadır.
 
Türkiye'de Akdeniz Bölgesi'nde özellikle Mersin ve Hatay'da üretimi yapılan bu tür, Femminello gibi uçkurutan ve zamklanmaya duyarlı olduğu için bahçe yerinin seçimine ve bakım işlerine özen göstermek gerekir. Ağaçları orta ila iri büyüklüktedir. Lamas gibi Ürgüp ve Göreme'nin doğal mağaralarında depolanır ve yatak limon adını alır.
Menşei : İtalyan Femminello seleksiyonu olduğu sanılmaktadır.
 
Saptama Yılı : Bilinmemektedir.
Meyve Kabuğu : Açık yeşil sarı veya limon sarısı, düzgün, parlak
Meyve Eti : Sarı
Meyve Şekli : Elips şeklinde, meme kısmı fazla gelişmemiştir.
Meyve Çapı : 60-65 mm
Meyve Ağırlığı : 120-125 gr
Kabuğun Ete Bağı : Sıkı
Usare Miktarı : %32,96
Çekirdek Miktarı : 10
Puflaşma : Yok
Olgunlaşma/Hasat Dönemi : Kasım-Şubat
Periyodiste : Yok.