Whatsapp İletişim Hattı
+90 532 432 59 08
Önyüklemeyi Atla

Onaylı, Sertifikalı Firma

ISO sertifika onaylı firmayız.

Kalite, Özveri, Güven

Deneyimle 1985'ten günümüze

Turunçgillerde Anaç Seçimi

19Oca
Turuçgillerde dikeceğimiz çeşide karar verdikten sonra dikkat etmemiz gereken en büyük husus anaç seçimidir.
Anaç seçiminde öncelikle dikkat edeceğimiz nokta anacın çeşit ile olan uyumudur. Eğer ki çeşit anaç ile uyum göstermiyor ise ağacımız gelişmez, verimliliği düşük olmakla beraber aşı bölgesinde şişme olup ağacın ömrü uzun olmaz. Anaç çeşit uyumluluğuna baktıktan sonra dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta arazinin coğrafi koşullarıdır. Toprak yapısı anaç seçiminde çok önemlidir. Kireç durumuna çok dikkat edilmesi gerekir, kireç olan toprakta kesinlikle turunç amaç tercih edilmelidir. Arazi soğuk bir bölgede ise alternatif anaçlar tercih edilmelidir. Bizim ürettiğimiz anaçlar şunlardır: Turunç, Carrizo, C-35 Öncelikle iyi bir turunçgil anacının taşıması gereken özellikler :
Verimliliği arttırması
Toprak ve iklim koşullarına dayanıklı olması
Çeşitle iyi uyuşması
Çekirdek sayısının fazla olması
 Hastalık ve zararlılara dayanıklı olması
Meyve kalitesinde artış sağlaması
Ağacın ömrünün uzatılması yönünde etkili olması
 
TURUNÇ
Portakal, Mandarin, Limon ve Altıntoplar için en çok kullanılan anaç olmuştur. Turunç üzerine aşılı ağaçlar orta kuvvetli ve irilikte ağaçlar oluşturmaktadır.
Tüm Akdeniz bölgesinde yaygın olarak kullanılır.
Kolay çoğaltılır
Kireçli topraklara dayanıklıdır.
Cüceleşme, Gözenek virüs hastalığı ve kök boğazı çürüklüğü ‘ne dayanıklıdır.
Ağır topraklarda gelişebilir,kazık kök eğilimi vardır.
Turunç üzerine aşılı ağaçlar standart taç oluştururlar.
Dona dayanımı iyidir.
 
CARRİZO
Turunc a göre iyi bir alternatiftir. Genel olarak tuzlu topraklarda zayıf gelişirler ve soğuğa orta derecede dayanıklıdırlar. Limon ile uyumları pek iyi değildir. Ağaçlar standart büyüklükte olur. Soğuğa dayanıklı ancak nematod ve kök boğazı çürüklüğüne duyarlıdır.Erkenci ve verimlidir. PH:7,6’ya kadar dayanabilir. Üzerine aşılı mandarinlerde kalite çok iyi olur. Göçüren, Kavlama hastalıklarına dayanıklı , cüceleşmeye ise duyarlıdır.Tristeza’ya dayanıklılığı turunçtan daha iyi olduğu için turunca alternatif olarak kullanılmaktadır.Üzerine aşılı çeşitlerde çinko ve magnezyum noksanlığı görülebilir.
C-35
Mandalina ile uyumu iyidir. Bu anaç çeşidi nemetod ve Tristeza virüslerine karşı oldukça dirençli bir çeşittir. Büyüme hızlıdır ve ağaç verimliliği yüksektir.