Whatsapp İletişim Hattı
+90 532 432 59 08
Önyüklemeyi Atla

Onaylı, Sertifikalı Firma

ISO sertifika onaylı firmayız.

Kalite, Özveri, Güven

Deneyimle 1985'ten günümüze

Narenciye Fidanı Yetiştiriciliği

31Oca
Türkiye de ağırlıklı olarak Akdeniz ve Ege kıyıları az miktarda da olsa Doğu Karadeniz kıyısında yetiştirilen narenciye fidanı elma ile üzümden sonra en fazla yetiştirilen ve aynı zamanda en çok ihracatı yapılan meyvedir.
       Türkiye de ağırlıklı olarak Akdeniz ve Ege kıyıları az miktarda da olsa  Doğu Karadeniz kıyısında yetiştirilen narenciye fidanı elma ile üzümden sonra en fazla yetiştirilen ve aynı zamanda en çok ihracatı yapılan meyvedir. Daha çok kıyılarda yetiştirilmesinin nedeni soğuğa çok fazla dayanıklı olmamasındandır. -3, -4 dereceye kadar dayanabilen bir narenciye ağacı -14, -15ler de tamamen kurur. 25-30 derece arası sıcaklıkta en etkili gelişimini gösteren narenciye ağacı 35 dereceyi bulan sıcaklıklardan sonra yanar ve kurumaya başlar. Narenciye çeşitleri arasında soğuğa karşı dayanıklılık sırası ise şöyledir: Mandalina, portakal, greyfurt ve limon.       Ülkemizde 4 farklı anaç üzerine üretimi yapılan narenciye fidanında şu anaç türleri kullanılmaktadır: Turunç, C-35, Carrizo, Troyer. Anaç seçimi yaparken ise şunlara dikkat edilmelidir ;
Bölgenin iklim koşulları ve toprak yapısı
Anaç üzerine aşı yapılacak çeşidin uygunluğu
Hastalık ve zararlı haşerelere karşı dayanıklılığı
Verimliliği
Meyve kalitesi
Ağaç ömrünün uzun olmasını sağlaması ve bodurluk
        Narenciye fidanı seçimi ise en önemli hususlardan biridir seçilen çeşit bölgenin iklim koşullarına uygun olmalı, pazarı geniş olmalı ve alınan yer işini profesyonelce yapıyor olmalıdır. Narenciye fidanını aldığımız işletmenin  bütün üretici belgeleri olmalı aldığınız fidan için sertifika vermeli ve aşı gözünü aldığı yerin bilinen bir arazi olması gerekmektedir. Rastgele aşı gözü alınmış bir araziden narenciye fidanına yapılan aşılama işlemi sonucunda farklı sonuçlar doğabilir. Bu sonuçlar yanlış çeşit, hastalık vb. durumlardır.  
 
NARENCİYE ÜRETİMİ PROFESYONELLERİN İŞİDİR !
Narenciye fidanı yetiştiriciliği profesyonellerin isidir. Her yerden narenciye fidanı alınmaz piyasada nerede ve nasıl yetiştirildiği, çeşidi belirsiz, sertifikasız fidanlar bulunmaktadır. Buyurun gelin fidanlarımızı, üretim sahalarımızı görün.Yıllardır biriktirdiğimiz saygınlık ve güveni piyasaya yeni girmiş bazı kendini bilmezler, kırmaya ve ismimizi karalamaya çalışmaktadır. Ancak biz doğru bildiğimizi yapmaktan vazgeçmeyeceğiz ve bu kendini bilmez dolandırıcıların gerçek yüzü ortaya çıkacaktır. Yılların getirdiği tecrübe ve güven ile siz değerli müşterilerimize her zaman en iyi hizmeti vermeye çalıştık bundan sonrada kendimizi geliştirerek en iyi olma yolunda hızlı adımlar atmaya devam edeceğiz.